חקירות מצ"ח בדבר גניבות הטרדות ותלונות

מצ"ח (משטרה צבאית חוקרת) הינו גוף החקירה המשמעותי ביותר בצה"ל. כאשר מתעורר חשש לביצוע עבירה על ידי אחד החיילים (בשירות סדיר או אנשי מילואים) תפתח חקירה כוללת. במקרים הבאים עשויה להיפתח חקירת מצ"ח: אלימות כלפי חייל או מפקד, התעללות, הטרדה מינית, אונס, גניבות נשק, גניבת סכומי כסף מחיילים או מפקדים, בגידה, עבירות סמים ועוד.

בחקירות מצ"ח, ובמיוחד בחקירות בדבר גניבות הטרדות ותלונות, בהם החוקרים עושים ככל יכולתם כדי שהנחקר יודה באשמה (ולעיתים אף במעשים שלא עשה באמת), כדאי לדעת מה מותר לומר וכיצד צריך להתנהג. כל זאת כדי שבבוא היום (בתקווה שלא יזדקק לכך)יוכל לצאת זכאי. המידע במאמר זה רלוונטי הן עבור חיילים שהואשמו בעבירות אלו והן עבור כל חייל, כדי לדעת כיצד עליו להתנהל בשעת החקירה.

התנהגות הנחקר בשעת החקירה

כשהנחקר עומד בפני המשטרה הצבאית, הוא מוזהר כי אינו חייב לומר דבר, ובמידה ויחליט לומר משהו, הדבר עלול לשמש כנגדו בבית המשפט. כל הסיטואציה כולה היא מלחיצה מאוד, כיוון שהנחקר מוצא את עצמו תחת איום שייעצר או שזכויותיו ישללו ממנו, אך גם במקרים כאלו מומלץ לשמור על קור רוח. יש לדעת, שכל חייל יכול וצריך להיוועץ בעו"ד המומחה לחקירות מצ"ח, כדי לצמצם נזקים ולא להפליל את עצמו בטעות.

חקירות מצ"ח בדבר גניבות הטרדות ותלונות הן מהעבירות החמורות ביותר במסגרת הצבאית . לפיכך, רשאים החוקרים להשתמש באמצעי חקירה מתוחכמים (כגון לקיחת שתן מהנחקר, לחץ פסיכולוגי וכדומה). עם זאת, יש לדעת שגם לנחקר מותר לסרב לחלק מהם לכתחילה על פי חוק. את מרבית זמנם משקיעים חוקרי מצ"ח בניסיון להשיג הודיה מהנחקר כי ביצע את העבירה המיוחסת לו. חשוב להפנים כי התנהגות הנחקר בחקירה היא חשובה מאוד, והתנהלות נכונה במסגרת זו עשויה לחסוך עוגמת נפש רבה לאורך ימים ושנים. לכן, במידה וזומנת לחקירת מצ"ח הדבר המומלץ ביותר הוא להתייעץ עם עו"ד מומחה בכל אחד משלבי החקירה.

היוועצו בעורך דין מומחה

עד כמה שזה עצוב לחשוב על כך, לחייל הנחשד באחת העבירות שציינו למעלה, אין את הכלים כדי לעזור לעצמו. בדיוק מהסיבה הזו, מומלץ לפנות לעורך דין מומחה הנאמן ופועל לטובת החשוד. כשאדם נחקר אצל חוקר מצ"ח, אין הוא יודע בוודאות האם כוונתו להועיל לו או שמא להזיק לו. בניגוד לחוקר מצ"ח, עורך הדין הוא איש מקצוע שיכול רק להועיל. לעורך דין מקצועי המתמחה בחקירות מצ"ח לרוב יש עבר עשיר של ייצוג חיילים על כל מה שכרוך בכך. עורך הדין לא רק שמציג את הטיעונים המתאימים ביותר לטיהור שמו של החשוד, אלא גם יכול לצייד את הנחקר בכלים כדי להוביל את החקירה למקום המתאים לו ביותר.

Comments are closed.