עסקאות מקרקעין

הדרך הנכונה לביצוע עסקאות מקרקעין בליווי עורך דין

הביטויים החמים כיום בשוק עסקאות מקרקעין, כוללים בתוכם מבצעי השקה, דירות לרציניים בלבד וכו'. מטרת ביטויים אלו היא ליצור בקרב הקונה את התחושה שעליו לרכוש את הנכס במהירות, רגע לפני שהמחירים יעלו שוב ויאלצו אותו להגדיל את ההתחייבויות, הגדולות ממילא, שייקח על עצמו לאחר רכישת הנכס.

כמשרד עורכי דין המתמחה בתחום עסקאות מקרקעין ונדל"ן, אנו עומדים על חובתם של לקוחותינו לבחון לעומק את העסקה היקרה והמשמעותית בחייהם, לבחון את כלל הסיכונים המשפטיים העומדים בעת רכישת מגרש, בית צמוד קרקע קיים או דירה בבניין מגורים.

ריכזנו עבורכם כמה נקודות בסיסיות אותן יש לבדוק טרם החתימה על מסמך כלשהו בנוגע לרכישת הנכס, שימו לב שחתימה על מסמך זיכרון דברים הינה חתימה על מסמך מחייב לכל דבר ועניין. אנו ממליצים בחום על ביצוע הבדיקות המעמיקות והשלמת העסקה באמצעותו של עורך דין מקרקעין, המתמחה בביצוע עסקאות מסוג זה.

של מי הנכס הזה בכלל?

אחרי אינסוף חיפושים, טלפונים וביקורים בשטח מצאתם את הנכס אותו אתם מעוניינים לרכוש. ברגע שבו מתחיל המו"מ אודות התנאים הכספיים והחוזים להעברת החזקה בנכס אליכם, וודאו כי אתם מנהלים אותו אל מול בעלי הנכס או בא כוחם, קרי מתווך המאושר על ידם. אל תהססו לבקש אישורים לבעלות על הנכס מהחברה המשכנת, טאבו, מינהל מקרקעי ישראל או כל בר סמכא אחר, והשוו את הפרטים עם תעודת הזהות של העומד בפניכם.

האם הנכס משועבד?

במקרה בו תבחרו לרכוש דירה יד שנייה, סביר מאד להניח שהדירה תהיה משועבדת לאחד מהבנקים למשכנתאות. יחד עם זאת חשוב לבדוק האם השעבוד רשום תחת רשם המשכונות, או שמא מוטל עיקול על הנכס מכורח צו בית משפט, ובמקרה של רכישת דירה מקבלן ודאו כי ישנו אישור של בנק מלווה לפרויקט.

מה אומרים ברשות המקומית?

מנהל ההנדסה של הרשות המקומית בו נמצא הנכס אמור להחזיק ברשותו את התוכניות המאושרות לנכס, כולל היתרי הבנייה אשר ניתנו לו, אחוזי הבנייה המאושרים, קיומם של הליכים שטרם הוסדרו כנגד בעל הנכס בגין חריגות בנייה, בדקו האם תואם ומסווג בהתאם לשימוש בפועל (מגורים, משרד מסחר וכו').

בקשו עותק של כלל האישורים, המפות וההיתרים שניתנו לנכס וודאו שהם תואמים להצהרות המוכר, במידה והנכס בנוי וודאו שלא בוצעו חריגות בנייה שייתכן שתצטרכו להרוס אותן, להוריד מערכו של הנכס ואפילו להיות חשופים להליכים פליליים בעקבות השימוש במבנה שנבנה ללא היתר מתאים.

למדו את התב"ע והכירו את הסביבה

לתוכניות בנין עיר (תב"ע) חשיבות מכרעת בביצוע עסקאות מקרקעין, שכן מפות אלו חושפות בפניכם את התכנון של הרשות המקומית לסביבה הקרובה אליכם. ייתכן מאד כי בשטח הריק הניצב מול הנכס, ייבנה בית צמוד קרקע וייתכן מאד שמתכונן בו מגדל רב קומות בעל חזית מסחרית שעלולה להוות מטרד משמעותי, שייתכן מאד שלא הייתם מבצעים את העסקה לו הייתם יודעים על כך.

הסדר תשלומים, מועד פינוי ותשלומים נוספים

בדקו את התשלומים השונים שיחולו עליכם לאחר רכישת הנכס, כמו היטל השבחה אפשרי, מס רכישה, תשלום למינהל והפתעות נוספות שעלולות להוות נטל כלכלי משמעותי בעת רכישת הדירה.