תביעה לפינוי מושכר

סיבה שכיחה להפרתם של חוזי שכירת דירה הינה חוסר יכולת (או חוסר רצון) של שוכר להמשיך ולשלם את תשלומי שכר הדירה החודשיים. מדריך תביעה לפינוי מושכר יסייע לכם להיערך מראש לאפשרות זו עוד בשלב חתימת החוזה להשכרת דירתכם, כמו גם יעניק הסברים אודות דרכים משפטיות להתמודדות העומדות לרשותכם כבעלי הנכס.

תביעה לפינוי מושכר – רקע

בשעה טובה הגשמתם את חלומם של בני מעמד הביניים ויש ברשותכם דירה להשקעה, לאחר ששיפצתם ושדרגתם אותה מצאתם שוכר לדירה שייצר בעבורכם הכנסה פאסיבית בכל חודש מחדש, כאשר בעתיד תוכלו למכור את הנכס בכדי ליהנות גם מעליית המחירים.
אולם, כאשר השוכר, מכל סיבה שהיא, מפסיק לשלם את שכר הדירה החודשי ניצב מולו בעל הנכס חסר אונים וחסר אמצעים לפינוי השוכר בעקבות הפרת החוזה החד צדדית מצדו וגביית יתרת התשלום העומדת לזכותו.

האם ישנה חובת תביעה לפינוי מושכר?

ראשית חשוב לציין כי החוק איננו מתיר פינוי בכוח של שוכר או חפציו מהנכס ללא צו בית משפט המבוצע על ידי עו"ד ולעיתים בליווי כוח שיטור. שנית, אוסר המחוקק על ניתוק הנכס מתשתיות חשמל ומים, כאשר ביצוע אחת משתי פעולות אלו באופן עצמאי חושפת את בעל הנכס לתביעת נזיקין אישית כנגדו.
כך למעשה נוצר מצב בו ניתן לפנות שוכר ולגבות את התשלום המגיע לבעל הנכס, רק במסגרת הליך משפטי סדור מול רשות בתי המשפט: תביעה או פנייה ישירה להוצאה לפועל, וזאת בהתאם לסוג ההפרה.

תביעה לפינוי מושכר

  • וודאו כי בעת חתימת החוזה עומדות לרשותכם כלל הבטוחות הנדרשות להבטחת תקופת גרייס ארוכה ככל האפשר מרגע הפסקת התשלום על ידי השוכר ועד לפינויו מהנכס – ערבים, צ'ק בנקאי בסכום של שלושה חודשי שכירות לפחות.
  • בתחילת שנת השכירות דרשו 12 צ'קים אישיים של השוכר, דרך זו תאפשר לכם לגבות את הצ'קים ישירות מההוצאה לפועל, ללא צורך בהליך משפטי מקדים.
  • אל תאמינו להבטחות – כאשר השוכר לא מסוגל לעמוד בתשלום שכר הדירה, במרבית המקרים מדובר על מצב מתגלגל ולא על מעידה חד פעמית ו"אני מבטיח שעוד יום יומיים הכסף אצלך", יש לפעול מיד עם הפרת החוזה לפינוי הדירה.
  • ההליך המשפטי כולל שליחת כתב תביעה לפינוי מושכר לבית המשפט, כתב התביעה נדרש לכלול את חוזה השכירות, הביטחונות שהופקדו בידי המשכיר, תצהיר עו"ד וחומר נוסף המחזק את טענותיכם. לשוכר יעמדו 30 יום להגיב לתביעתכם   וכתוצאה  מכך נגזר גם משך הזמן בין הגשת התביעה לקבלת כתב הפינוי, מיידי כאשר השוכר איננו מגיש כתב הגנה, או  חודשים במידה ומוגש כתב הגנה הנדרש להתברר בבית המשפט.
  • חשוב מאד להיוועץ בעורך דין המתמחה בתחום מיד עם הפרת החוזה הראשונית, ולבצע באמצעותו את כלל ההליכים המשפטיים הנדרשים לקבלת התמורה בעבור שכר הדירה ופינוי השוכר לאלתר.